Súčasť európskej siete FUTURE CLASSROOM LABS v Bruseli.

Historický úspech

FCL Network membersDňa 15.01.2020 Európska školská sieť (European schoolnet) so sídlom v Bruseli ako organizácia združujúca 34 európskych Ministerstiev školstva oficiálne zaradila ZŠ Pavla Horova v Michalovciach do siete Tried či laboratórii budúcnosti (Future Classroom Labs - skratka FCL). Ocitli sme sa v spoločnosti nainovatívnejších škôl a školských zariadení v Európe. Význam tejto skutočnosti dokazuje aj fakt, že napríklad najbohatšia krajine EÚ - Nemecko, mala v tom čase iba jednu takúto školu. Podobne iba jedna škola bola v Taliansku, Španielsku či Holandsku. A pritom my sme mali v roku 2020 vybudované už tri triedy. Na vybudovanie prvej FCL sme nezískali žiadnu podporu oficiálnych slovenských školských inštitúcii. Celý priestor vznikol iba vďaka nášmu odhodlaniu, energii, spolupráci a vďaka pomoci sponzorov. Po kliknutí na obrázok vľavo si môžete pozrieť celú európsku sieť (školy sú červené značky) a v pravej časti nájdete jednotlivé školy a laboratória. Rozhodne sa nemáme za čo hanbiť ani v európskom porovnaní.
Začiatkom roka 2024 máme vybudovaných už 9 takýchto tried a jeden multifunčný priestor knižnice/jazykovej učebne/relax miestnosti. FCL 9 je zároven prvou Triedou budúcnosti pre 1. stupeň, čo je pravdepodobne európske prvenstvo.

360 ° video z našich TRIED BUDÚCNOSTI.

Naskenujte QR kód telefónom, otáčajte sa a môžete si pozrieť celú triedu, od stropu až po podlahu, alebo kliknite na foto a otáčajte myškou priamo vo videu.
FCL Network members      FCL Network members      FCL Network members
FCL Network members       FCL Network members       FCL Network members

Fotogalérie FUTURE CLASSROOM

Fotogalérie s jednotlivých Tried budúcnosti. Po kliknutí na obrázok sa otvorí celá fotogaléria z výstavby alebo z hotovej triedy.
FCL Network members       FCL Network members       FCL Network members      FCL Network members      
FCL Network members       FCL Network members       FCL Network members       FCL Network members      
FCL Network members       FCL Network members      

PROJEKT FUTURE CLASSROOM.

Ako sme vybudovali 1. slovenskú Triedu budúcnosti

Vedecký výskum

ImageV rokoch 2010-2014 bola škola súčasťou veľkého medzinárodného pedagogicko výskumného projektu ITEC. Jeho cieľom bolo zistiť, ako vyučovať v budúcnosti. Jedným z výsledkov projektu bola aj predstava, ako má vyzerať trieda budúcnosti. Ukážkou je FUTURE LAB v Bruseli, prípadne experimentálna škola UBIKO vo fínskom meste OULU. Našej škole sa možno ako prvej na Slovensku podarilo vybudovať takúto triedu v reálnej škole a začať v nej vyučovať. Nápad zrealizovali spoločne žiaci 9. ročníka a učiteľ informatiky a zároveň zástupca riaditeľa školy Mgr. Ján Palkoci. Riešenia, ktoré vidíte po kliknutí na obrázky, sú návrhy žiakov. Ide o reálne triedy, presne zamerané, vrátane reálnych rozmerov predmetov a vybavenia. Model tak poskytuje predstavu, ako môžu triedy po realizácii skutočne vyzerať. Toto dokážu 15 ročné deti, ak škola poskytuje kvalitné vzdelanie a je dostatočne inovatívna. Triedy sú rozdelené na jednotlivé zóny, vybavené najmodernejšími technológiami, ktoré ani zďaleka nie sú samozrejmé v slovenských školách. Vybudovaná trieda je zariadená variabilným nábytkom, pomocou ktorého dokážeme v krátkom čase zmeniť funkciu a rozloženie triedy. Vytvorili sme čo najpríjemnejšie prostredie nielen pre žiakov, ale aj učiteľov.

Nedostatok vízií

ImageSlovenské školstvo je v zúfalom stave. Žiaci už dlhé roky akoby neboli cieľ, ale iba prostriedok na dosiahnutie iných cieľov. Štátne koncepcie rozvoja končia v zásuvkách a aj ich smerovanie je niekedy otázne. Je potrebné využiť potenciál najinovatívnejších škôl a stavať na reálnych výsledkoch. Nebyť niekoľkých škôl ako je aj tá naša, modernizácia v oblasti vzdelávania by takmer neexistovala. Preto sme sa rozhodli zobrať všetko do svojích rúk a pokúsiť sa prostredníctvom sponzorov a dobrovoľníckej práce realizovať svoju víziu. Obetovali sme tejto myšlienke čas a energiu a urobili sme to aj napriek mnohým prekážkam a zle nastavenému systému. Aj napriek tomu, že sme druhá najväčšia škola v meste a teda aj v celom okrese a približne 75. najväčšia ZŠ v rámci Slovenska, financie na výstavbu takejto Triedy budúcnosti nemáme. Pretože najväčšie a najúspešnejšie školy prostredníctvom zriaďovateľov dotujú školy, o ktoré majú žiaci a rodičia nižší záujem. V našom prípade takto prichádzame možno až o 100 000€ ročne. Nezostalo nám teda nič iné, ako hľadať financovanie doslova v celej Európe. Pomohli nám technologické firmy, nadácie, Rodičovské združenie pri našej škole, ale aj priamo rodičia. V menšej miere sme projekt dofinancovali aj zo školských peňazí. Veľké poďakovanie preto patrí organizáciám uvedeným v nasledujúcom odstavci.

POĎAKOVANIE SPONZOROM A PODPOROVATEĽOM.

Accenture, Accenture nadačný fond - Nadácie Pontis, Acer, Antik Telecom & Technology Ltd., Cinven Partners London, Jazzelektro, Martinus, Meratech, Micomp, Microsoft, Nadácia Pontis, Nadácia SLSP v rámci grantového programu #mamnato, Nadačný fond T-Systems Slovakia spravovaný Karpatskou nadáciou, PC Revue, Rodičovské združenie pri ZŠ P. Horova Michalovce, RTVS, Stavzel, Teach For Slovakia, Thion, TV Joj

Technológie

ImageSúčasťou triedy je množstvo moderných technológii, ktoré sú dnes už reálne v prevádzke, ale vo väčšine slovenských škôl sú z kategórie sci-fi. Celú prednú stenu tvorí zobrazovacia jednotka (interaktívna tabuľa/projektorom/dotykový multiboard) a biela plastová tabuľa. Trieda má k dispozícii WI-FI napojené na optický internet s rýchlosťou až do 1 Gbit/s. V triedach (zvyčajne na bočnej alebo opačnej strane triedy) je špičková 4K, HDR, smartTV s uhlopričkou minimálne 65 palcov. Je prepojená s PC ako rozšírená pracovná plocha, ale zároveň umožňuje zdieľať obrazovku aj s tabletom. Dokonca nielen učiteľským, ale aj so zariadeniami žiakov. Smartfón v tejto triede nechceme zakazovať, naopak chceme z neho urobiť nástroj na vyhľadávanie informácií a serióznu prácu. Žiaci tak budú môcť používať aj vlastné smartfóny. Súčasťou vybavenia je aj niekoľko 2 in 1 konvertibilných notebookov/tabletov. Samozrejmosťou je možnosť nabíjania mobilov, vrátane bezdrôtovej verzie. Súčasťou triedy sú aj smart home riešenia. V triede je filtrácia vzduchu aj drobnosti ako meteostanica s vonkajším bezdrôtovým čidlom, bezdotykový kôš, či okuliare pre virtuálnu realitu. V triede nájdu žiaci aj klasické knihy a encyklopédie, ktoré majú aj v triede budúcnosti svoje miesto, budú však doplnené modernejšou verziou v podobe čítačky elektronických kníh. O ozvučenie miestnosti sa stará receiver s výkonnými reproduktormi a funkciou multicast, ktorá umožňuje takisto bezdrôtové pripojenie. Všetko je prepojené na online cloudové internetové služby. Učiteľ tak napríklad môže na konci hodiny všetko čo napísal, urobil a vložil na interaktívnu tabuľu exportovať do súboru, ktorý majú žiaci k dispozícii kedykoľvek a kdekoľvek. Nepotrebujú sa teda zdržiavať diktovaním a písaním poznámok. Využívame cloudové služby spoločnosti Microsoft aj Google. Počas leta sa nám podarilo ešte získať financie na dovybavenie ďalšími technológiami. Funkčná je už aj kreatívna časť. Nad tabuľou je k dispozícii sťahovacie pozadie. K dispozícii pre žiakov je Full HD kamera, fotoaparát s možnosťou 4K video záznamu aj Go Pro akčná kamera. Dokúpili sme aj statívy, stabilizátor a osvetlenie. V relaxačnej zóne pribudlo pohodlné kreslo na čítanie. Zaujímavosťou je mikroskop s HD kamerou a prepojením na TV a možnosťou záznamu na smartfón.

Vybavenie a nábytok

ImageTechnológie tvoria iba jednu z častí FUTURE CLASS. Druhou nemenej dôležitou je nábytok a vybavenie triedy. Trieda, rozdelená na zóny, nemá klasické lavice a stoličky. K dispozícii sú variabilné stoly nastaviteľné do rôznych zoskupení. Prísnym kritériám podliehal aj výber stoličiek. Žiaci spoločne spísali požiadavky, ktoré by mala podľa nich školská stolička spĺňať. Predel dvoch zón tvorí nábytok (otvorená polica/knižnica), alebo zmena farby či materiálov podlahy (farebný koberec, plávajúca podlaha). Súčasťou sú aj encyklopédie a knihy ako zdroj vyhľadávania informácií. Okrem klasických stoličiek je v relax zóne aj pohovka a sedacie vaky. Steny a priestor medzi oknami je obložený drevom a ukrýva stovky metrov kabeláže, ktorá tak nikde nepôsobí rušivo. Na výbere farieb, materiálov aj vybavenia sa aktívne podieľali aj žiaci. Dokonca mesiac vyrábali aj akustický difúzor, ktorý je na strope a slúži na zníženie hluku v triede. Súčasťou triedy je aj vertikálna kvetinová stena. Ergonomicky je upravený aj priestor pre učiteľa. Špecialitou sú napríklad hodinky, ktoré sa pri zvýšenom hluku rozsietia.

Naše skúsenosti a prax

ImageAj keď tento projekt/vízia je spoločným dielom žiakov a jedného učiteľa, škola má pomerne veľké skúsenosti s realizáciou projektov. V minulosti sme realizovali dva veľké projekty z ESF, ktoré sme si sami vypracovali. Písali sme ich pre seba, nepísala ich žiadna firma pre svoj zisk. Tak sa nám podarilo v škole vybudovať to, čo nám reálne chýbalo a čo sme potrebovali. Bohužiaľ eurofondové výzvy mali mnohé obmedzenia, nedali sa nakupovať zariadenia, nábytok, či drahšie kapitálové vybavenie. Nebojíme sa ani dobrovoľníckej práce. Keď sme sa v mestských novinách dočítali, že všetky školy prešli rekonštrukciou a všetky práce sú úspešne ukončené a zároveň sme videli, že v škole nám opadáva omietka, nábytok si pamätá obdobie socializmu a nefunguje množstvo iných vecí, rozhodli sme sa, že si školu zrekonštruujeme svojpomocne. Brigádami ako kedysi, s materiálom od sponzorov. Ako to vyzeralo a aký výsledok to prinieslo, si môžete pozrieť na nasledujúcom videu. Ľudia v ňom sú učitelia, rodičia, žiaci, manželia, riaditeľ, aj jeho zástupca.

Výsledok projektu

Posledné dva mesiace školského roka 2017/2018 v triede prebiehala testovacia prevádzka. V triede sa normálne učilo, ale ešte sme dopĺňal softvér a hľadali sme najoptimálnejšie nastavenie triedy pre vyučovanie. Od septembra 2018 v triede prebieha reálne vyučovanie. Hodiny získali úplne inú dimenziu. Učitelia majú na hodinách oveľa viac času, môžu sa viac venovať žiakom. Priestor slúži ako normálna trieda, vyučujú sa tam všetky predmety. Nie je to teda žiadna uzavretá učebňa, do ktorej sa sem tam niekto dostane. Nadšení sú aj žiaci. Každá prestávka je pre nich relax a mnohé hodiny veľkým zážitkom. V spolupráci s firmou Microsoft a Teach For Slovakia pripravujeme aj školenia pre učiteľov, aby dokázali naplno využívať potenciál triedy budúcnosti. Ďakujeme všetkým sponzorom, podporovateľom, rodičom aj žiakom za spoluprácu pri realizácii tejto unikátnej myšlienky.

REALIZÁCIA - VÝSLEDOK PROJEKTU.

Fotogaléria a video (klikni na obrázok pre spustenie)
Image
Copyrights © 2014 - 2024 & All Rights Reserved by zsphorova.sk