NA FARME

„BYŤ PRI TOM“ –jedna zo základných teórií tvoriacich piliere modelu ITV. Ide o zmysluplné celostné vyučovanie prepojené s realitou, ktoré stavia na priamych zážitkoch z reálneho sveta.

Čo to znamená v praxi? Učivo z prvouky - Zvieratká a ich mláďatká. Čo môže byť lepšie ako vidieť ich na vlastné oči?! Tak sme sa teda vybrali na farmu .V dedinke pri Michalovciach v Lesnom nás jedno piatkové ráno privítal pán majiteľ a Maco – nebojte sa, nebol to maco, ale psík, ktorý radostne vrtel chvostíkom, keď uvidel toľko detí. Prvé prekvapenie a prváčikovia z 1.A a 1.C sa nedočkavo vyrútili z autobusu a to už milé šteniatko Maco malo o zábavu postarané. Ale to bol ešte len začiatok. V diaľke sme uvideli koníky a zvláštne kravy, ktoré mali veľké rohy a dlhú srsť. Vôbec si nás nevšímali, iba prežúvali trávu, tak sme sa išli poobzerať, čo všetko na tej farme majú. Ale v tom nás prekvapili dve strážkyne – husi. Zrazu začali syčať a bojovne vyštartovali oproti nám. Ale chlapci sa ich nezľakli a ukázali, že oni sa teda nejakých husí neboja, dupli na nich a mohli sme pokračovať v prehliadke.

Čo sme teda videli? Kozy s krásnymi kozliatkami, ktoré sme mohli aj pohladkať a neskôr sme videli aj to, ako sa kozičky doja. Koníky aj žriebätká. Jedno malo 8 mesiacov a druhé iba 3 týždne a stále sa držalo pri svojej mame kobyle. Veľmi sa nám páčilo, že sme mohli koníky hladkať a dokonca sme ich aj kŕmili. Najmaškrtnejší bol Blesk, ktorý bol na deti veľmi zvedavý a tešil sa, že mu priniesli chutné jabĺčka. Videli sme aj sedlanie koníka, jazdu na koni, čistenie kopýtok. Čo nám veľmi nevoňalo, to boli prasiatka v chlieviku. Čudne sa na nás pozerali a potom sa začali váľať v blate a dve sa aj začali klbčiť. No nevideli sme ako sa zápas skončil, pretože sme to nemohli vydržať a aby sme sa nezadusili(každý sa držal za nos) ,tak sme z chlievika utiekli.

Na konci nás čakalo ešte jedno prekvapenie. Okrem toho, že Maco niektorým deťom zjedol desiatu a husi sa zase pustili do súboja s niektorými chlapcami, čakala nás okružná jazda po farme. To bol teda zážitok! Nasadli sme do vlečky a malý traktor nás povozil, aby sme si ešte raz obzreli všetky zvieratká na farme. Bolo to naozaj veľmi zaujímavé a plný zážitkov sme sa vrátili naspäť do školy. Touto cestou by sme sa chceli poďakovať majiteľovi farmy v Lesnom, Ing. Nemjovi zato, že nám umožnil navštíviť jeho zvieratká a že nám pripravil zaujímavý program.

Radi sa s vami o zážitky na farme podelíme, aspoň prostredníctvom fotografií.