MAĽOVANÉ ZNAČKY

Maliar Florián Paleta bol veľmi usilovný umelec. Maľoval od rána do večera a od večera do rána. Boli to veselé obrázky, na ktorých lietali vtáčiky, kvitli margaréty a usmievali sa dievčatá, čo skáču cez švihadlá. Paleta maľoval aj lesy a polia, mestá a detské ihriská, vlaky aj vzducholode. Maľoval veľa, ale čoskoro nemal na čo maľovať. Všetky papiere, výkresy a plátna boli v meste vypredané. Maliar Florián Paleta začal maľovať na ploty, asfaltové chodníky a bol stále veľmi pracovitý. Ľudia sa usmievali a mali Paletu radi. Veď odvtedy, čo v meste umelec pracoval, všetko skrásnelo, všade bolo plno farieb.

Maliar Florián Paleta bol šťastný, že môže ľuďom robiť radosť svojim umením, no iba do dňa, keď už nebolo v meste čo pomaľovať. Umelec už nenašiel žiadnu prázdnu plochu, na ktorú by mohol urobiť nový obrázok. Ale on mal ešte veľa nápadov!

Florián Paleta sa túlal mestom a bol čoraz smutnejší. Vrátil sa domov, ešte pomaľoval obrázkami stoly aj stoličky, umývadlo aj vaňu, okná aj dlážku svojho bytu a potom nasadol na svoj moped a pustil sa do mesta.

Thumbnail image

Odrazu pribrzdil a usmial sa: - Aha! Tu je krásny červený rám a v strede čistá biela plocha!

Hneď zobral paletu a farbičky a namaľoval na ňu leva, ako sa oháňa labou po motýľovi. Uznanlivo sa pozrel na svoje dielo a pustil sa na mopede ďalej mestom hľadať podobný okrúhly rám. A veru ho našiel, a nie jeden! A tak veselo maľoval. Domček s komínom, z ktorého vychádzal dym v tvare farebných srdiečok, záhradku s plôtikom a pri ňom rástli hokejky, autíčko s labutími krídlami. A práve vo chvíli, keď maľoval na poslednú bielu plochu, pristavil sa pri ňom policajt. Vraj musí zaplatiť pokutu, lebo zničil dopravnú značku Zákaz vjazdu všetkých vozidiel.

Paleta sa bránil: - Som maliarom a nemám už na čo maľovať!

Nič mu nepomohlo. Keď policajt zistil, že maliar zničil nie jednu, ale všetky značky Zákaz vjazdu, naparil maliarovi takú pokutu, až sa mu z toho zatočila hlava. Vtedy mu ľudia z mesta pomohli. Zaviedli ho do fabriky, kde sa vyrábali dopravné značky.

Od tých čias maľoval vo fabrike jelene aj lietadielka, výkričníky aj bicykle na dopravné značky. A slušne zarobil. Spokojný bol maliar i ľudia v meste...


Z knihy: Rozprávky o dopravných značkách, Peter Stoličný, 2010