Hlasné kaťuše

Lucia Medvecová

Ako všetci vieme, 2. svetová vojna sa v Európe začala 1.9.1939 vpádom nemeckých vojsk na územie Poľska a skončila 8.5.1945 kapituláciou Nemecka. Keďže moja babka sa narodila 10.5.1945, čiže 2 dni po skončení vojny, veľa si z toho času nepamätá. Pozná iba povojnové časy, ale vie mnoho príbehov, ktoré jej rozprávala mama. No najviac sa jej páčil tento: Jej mama, teda moja prababka, bývala v Krásnovciach, v dedine blízko Michaloviec. Veľmi dobre počula kaťuše, ktoré na poli v neďalekej dedine Pozdišovce ostreľovali Dargov. Aj jej príbuzní, ktorí bývali v dedine Laškovce potvrdili, že vraj bolo tie kaťuše počuť až tam. A vtedy v celom okrese zavládla panika.

Tento príbeh rozprávala Anna Medvecová svojej vnučke Lucii Medvecovej.