Gránat v peci

Veronika Mattová

Tento príbeh sa v skutočnosti stal pred 66 –imi rokmi a vyrozprával mi ho môj dedko Michal Matta.Môj dedko sa narodil v obci Krasnovce ,ktorá leží asi 5 km od Michaloviec.Keď mal dedko 8 rokov ,vo svete bola vojna ,ktorú rozpútali fašisti z Nemecka.Koncom roku 1944 aj ich dedinu obsadili fašisti.Nemci sa ubytovali skoro v každom dome a takisto aj v ich dome .Správali sa veľmi surovo ,drancovali každú domácnosť, brali všetko ,čo sa dalo zjesť ,vypiť alebo speňažiť.Dedko si spomína ako brali kone ,dobytok a hydinu .Keď sa sovietska armáda blížila k mestu Michalovce, Nemci začali hromadne opúšťať mesto Michalovce aj priľahlé dediny a utekali smerom na západ. Aj z domu ,v ktorom býval dedko,začali Nemci hromadne utekať.Bolo už tesne pred zotmením a Nemci brali všetko ,čo mohli zobrať.Všade bol veľký zmätok a hluk.

Dedko sa ukryl v kuchyni za pec. Keď sa dedkovi už zdalo ,že Nemci opustili dom,v tom sa rozleteli dvere a dnu sa vrútil nemecký vojak, ktorý uchmatol dva chleby ,ktoré ležali na stole. Rozbehol sa naspäť ku dverám,keď sa zrazu otočil a zlomyseľne sa pozrel smerom k peci .Našťastie dedka nezbadal,lebo ten bol dobre ukrytý za pecou, ale spoza opaska vytiahol ručný granát ,ktorý škodoradostne hodil do pece a rýchlo utiekol na dvor .Po chvílí nebolo po Nemcoch ani chýru ani slychu, lebo Rusi sa už blížili k dedine.Dedko rýchlo vybehol z kuchyne a utekal za mamou a otcom do maštale, kde boli ukrytí.S krikom im oznámil ,čo urobil nemecký vojak.Dedkov otec rýchlo vbehol do kuchyne,našťastie oheň v peci poobede vyhasol a večer v ňom už na veľké šťastie neboli žiadne žeravé uhlíky ,a tak granát nevybuchol.O to väčšie nešťastie by sa stalo ,keby dedko nebol v kuchyni a nevidel, čo urobil nemecký vojak.Keby niekto chcel v peci zakúriť,došlo by k poriadnemu výbuchu.Ale vďaka dedkovi k ničomu tragickému nedošlo, a tak môj dedko sa v ôsmich rokoch stal záchrancom svojich rodičov aj celého domu.

Pýtala sa Veronika Mattová svojho dedka Michala Mattu.