Pamätník 2. svetovej vojny!

Ľubomíra Kizivátová

Môj dedko sa narodil v roku 1939 v krásnej dedinke Lúčky. Svoje útle detstvo prežíval počas celej 2. svetovej vojny. Keď sa vojna chýlila ku koncu, dedko začal chodiť do 1. ročníka l´udovej školy. V tom období nebola elektrina, ani rádio všetká mládež žujúca na dedine svoj vol´ný čas trávila od rána do večera vonku v prírode. Dedkov dom bol na konci dediny a vedl´a už boli len polia. Postupujúca sovietska armáda na týchto poliach mala zriadené obrovské vojenské skladisko z ktorého Sovieti zásobovali svojich spoludruhov na frontovej čiare. Preto dedko so svojimi kamošmi a bratom poznali každý ostrý náboj. Napríklad: puškový, samopalový, delostrelecký, mínometný... Pretože, skladisko nebolo dostatočne strážené, chlapci si robili určité zásoby z ostrej munície. Ako napríklad uvádza, že na dedinách v nedel´u sa išlo do kostola a po návrate z kostola bolo vol´no. Každý mal svoj program podl´a vlastného uváženia. Aj partia chlapcov zobrala truhlicu zo svetlicami, v ktorej sa nachádzala rôzna farba: červená, zelená, modrá, biela. Keď to chlapcov lákalo použiť, rozložili si oheň a na uhle z kapsl´ov (zapal´ovačov) poukladali rôzne farby svetlice a keď sa kapsl´a nahriala, začali rakety explodovať (vylietať do vzduchu) dalo sa to prirovnať k ohňostroju. Asi v prievehu 5- minút po explózii už nad chlapcami bolo ruské prieskumné lietadlo. Im neostávalo nič iné, len zobrať nohy na plecia a skryť sa do záhrad. Keďže, bol dostatok pušného prechu, tak si robili plameňomety alebo kaťuše. Železnú trubku pod štirycaťpäť stupňovým uhlom zapichli do zeme, trúbku naplnili pušným prachom a ako bola trúbka plná, zapalili. Keď bol uvol´nený otvor len na vrchu, plameň šl´ahal až do výšky 2 m (metrov). Pri dedinke Lúčky tečie Čierna voda. Ustupujúca nem. armáda urobila na rieke hrádzu. Voda sa vyliala z koryta von a vrch hrádze nemeckí míneri v dĺžke 1 km (kilometra) hrádzu zamínovali pechotnými našl´apnými minami. Na jar koncom Apríla začiatkom Mája chodila partia chlapcov našl´apné míny vyberať a likvidovať. Pretože, v tom období l´udovú školu navštevovalo 8 ročníkov a preto, že pre nich mladších prvákov nobol problém získať odbornosť rozborky vojenskej pištole, môj dedko je dodnes povďačný všemohúcemu, že na neho nedopustil zranenia.

Pýtala sa Ľubomíra Kizivátová.