Podľa spomienok môjho starého otca na rok 1968

Samuel Kadilák

Nastala politická reforma riadenia štátu .Ľudia túto reformu veľmi radi uvítali. Tieto reformy v Československu sa nepáčili vtedajším spojencom v rámci Varšavskej zmluvy preto , že to považovali za kontra reformu hoci skoro všetci občania Československej republiky s týmto novými reformami súhlasili a stáli za nimi. Spojenci Varšavskej zmluvy sa rozhodli tieto reformy podľa nich kontra reformy zastaviť vojnovým obsadením Československa. Stalo sa to 21 augusta 1968 z čoho sme boli ako hovorí starý otec veľmi prekvapený preto , že sme neverili , že po viacerých jednaniach našich činiteľov sa toto stane. Raz , keď sa môj starý otec vracal vo večerných hodinách z Dargova domov videl obrovský pás svetla. Vzhľadom na to ,že sme dňa 21.8.1968 boli obsadení v našom meste sovietskou armádou sme sa proti tomu každý nejakým spôsobom bránili a to predovšetkým tým , že sme písali plagáty a ukazovali okupačným vojakom , že u nás nebola žiadna kontrarevolúcia a , že tieto reformy boli demokratizačný proces. Vzhľadom na to , že starý otec vedel dobre po rusky stretával sa na námestí s ruskými vojakmi a rozprával sa s nimi a vysvetľoval im o nesprávnom rozhodnutí ich vedenia obsadiť Československú republiku a zatvoriť Dubčeka a Svobodu.

Nemohli sme bojovať zbraňami iba vysvetľovaním našich postojov. Samozrejme sovietsky vojaci do toho nevideli ale vyšší dôstojníci obhajovali rozhodnutie Moskovských vedení a my s transparentom v ruke sme vysvetľovali situáciu , ktorá nastala na jednaní nás a Moskvy o čom nemali dôstojníci ani tušenia. Starý otec ako riaditeľ podniku dal voľno 2 dni s tým aby všetci vyšli do ulíc s transparentmi proti okupantom aby takto prejavili svoj nesúhlas s vtedajšou situáciou. Vzhľadom na to , že sme mali možnosti projekčnej techniky dal príkaz projektantom aby natlačili plagáty a dávali ich ľuďom v dave a v meste. Vojensky sme nemohli zasahovať a vláda to tiež zakázala, čo by viedlo ku strašnej katastrofe. Jeden zo zážitkov asi na 2 deň po okupácii si starý otec spomenul: Vo večerných hodinách boli na Špitalskej ulici , keď zrazu sme počuli ako sa pri pošte strieľa všade lietali svietiace guľky. Rýchlo sme bežali s košíkom v rukách, v ktorom bol môj 6 mesačný otec medzi domy aby nás nezasiahla guľka. Všade boli tanky, vojenské autá a občania. Takýchto scén bolo vraj veľa, keď z nenazdajky nastala streľba aj keď neoprávnene do ľudí z holými rukami. Pri jednom takom rozhovore sa stretli s generálom , alebo plukovníkom , ktorého keď sme začali presviedčať o našej pravde, tak sa mu roztriasli ruky preto , že si myslel , že v transparentoch máme bombu. Boli veľmi prekvapení keď sme im vysvetľovali, ako sme ich mali radi, starali sa o ich cintoríny ,nosili im kvety. Bolo to tesne pred budovou terajšej Mladosti.

Pýtal sa Samuel Kadilák svojho starého otca Michala Kadiláka.