PROJEKT FUTURE CLASSROOM.

Vízia žiakov

Vedecký výskum

ImageV rokoch 2010-2014 bola škola súčasťou veľkého medzinárodného pedagogicko výskumného projektu ITEC. Jeho cieľom bolo zistiť, ako vyučovať v budúcnosti. Jedným z výsledkov projektu bola aj predstava, ako má vyzerať trieda budúcnosti. Ukážkou je FUTURE LAB v Bruseli, prípadne experimentálna škola UBIKO vo fínskom meste OULU. Našej škole sa možno ako prvej na Slovensku podarilo vybudovať takúto triedu v reálnej škole a začať v nej vyučovať. Nápad zrealizovali spoločne žiaci 9. ročníka a učiteľ informatiky a zároveň zástupca riaditeľa školy Mgr. Ján Palkoci. Riešenia, ktoré vidíte po kliknutí na obrázky, sú návrhy žiakov. Ide o reálne triedy, presne zamerané, vrátane reálnych rozmerov predmetov a vybavenia. Model tak poskytuje predstavu, ako môžu triedy po realizácii skutočne vyzerať. Toto dokážu 15 ročné deti, ak škola poskytuje kvalitné vzdelanie a je dostatočne inovatívna. Triedy sú rozdelené na jednotlivé zóny, vybavené najmodernejšími technológiami, ktoré ani zďaleka nie sú samozrejmé v slovenských školách. Vybudovaná trieda je zariadená variabilným nábytkom, pomocou ktorého dokážeme v krátkom čase zmeniť funkciu a rozloženie triedy. Vytvorili sme čo najpríjemnejšie prostredie nielen pre žiakov, ale aj učiteľov.

Nedostatok vízií

ImageSlovenské školstvo je v zúfalom stave. Žiaci už dlhé roky nie sú cieľ, ale iba prostriedok na dosiahnutie iných cieľov. Väčšinou ako čo najdrahšie zaistiť zákazku cez eurofondy pre spriaznené firmy. Ako ináč sa dá vysvetliť fakt, že pre základné a stredné školy bola zo strany Ministerstva školstva vypísaná jediná dopytovo-orientovaná výzva. A aj táto výzva iba supluje povinnosti štátu v oblasti zabezpečenia špeciálnych pedagogógov a asistentov. Na modernizáciu nebola doposiaľ v tomto programovom období vypísaná jediná výzva! Naopak boli vyhlásené dve obrovské výzvy na vedu a výskum, každá s rozpočtom 300 miliónov € pre pár vyvolených firiem, z ktorých mnohé nikdy výskum nerobili. Viete koľko takýchto tried budúcnosti by sa dalo za túto sumu realizovať? Približne 20 000! Nebyť niekoľkých škôl ako je aj tá naša, modernizácia v oblasti vzdelávania by neexistovala. Preto sme sa rozhodli zobrať všetko do svojích rúk a pokúsiť sa prostredníctvom sponzorov a dobrovoľníckej práce realizovať svoju víziu. Obetovali sme tejto myšlienke čas a energiu a urobili sme to aj napriek nezáujmu štátu, Ministerstva školstva, či mnohých zriaďovateľov. Aj napriek tomu, že sme druhá najväčšia škola v meste a teda aj v celom okrese a približne 75. najväčšia ZŠ v rámci Slovenska, financie na výstavbu tejto triedy budúcnosti nemáme. Pretože najväčšie a najúspešnejšie školy prostredníctvom zriaďovateľov dotujú tie školy, o ktoré majú žiaci a rodičia nižší záujem. Financovanie sme hľadali doslova v celej Európe. Pomohli nám technologické firmy, nadácie, Rodičovské združenie pri našej škole, ale aj priamo rodičia. V menšej miere sme projekt dofinancovali aj zo školských peňazí. Aj napriek tomu trieda nie je technologicky úplne hotová. Na jej úplne dokončenie by sme potrebovali ďalších 10 000 €.

Technológie

ImageSúčasťou triedy je množstvo moderných technológii, ktoré sú dnes už reálne v prevádzke, ale vo väčšine slovenských škôl sú z kategórie sci-fi. Celú prednú stenu tvorí interaktívna tabuľa s projektorom a biela plastová tabuľa. Trieda má k dispozícii WI-FI napojené na optický internet s rýchlosťou 450 Mbit/s. Na opačnej strane triedy je špičková 4K, HDR, smartTV s uhlopričkou 65 palcov. Je prepojená s PC ako rozšírená pracovná plocha, ale zároveň umožňuje zdieľať obrazovku aj s tabletom. Dokonca nielen učiteľským, ale aj so zariadeniami žiakov. Smartfón v tejto triede nechceme zakazovať, naopak chceme z neho urobiť nástroj na vyhľadávanie informácií a serióznu prácu. Žiaci tak budú môcť používať aj vlastné smartfóny. Súčasťou vybavenia je aj niekoľko tabletov (aj keď sme plánovali konvertibilné notebooky). Samozrejmosťou je možnosť nabíjania mobilov, vrátane bezdrôtovej verzie. Súčasťou triedy sú aj smart home riešenia. Nastaviteľné, diaľkovo riadené osvetlenie, teplota v triede, filtrácia vzduchu a drobnosti ako meteostanica s vonkajším bezdrôtovým čidlom, či okuliare pre virtuálnu realitu. V triede nájdu žiaci aj klasické knihy a encyklopédie, ktoré majú aj v triede budúcnosti svoje miesto, budú však doplnené modernejšou verziou v podobe čítačky elektronických kníh. O ozvučenie miestnosti sa stará receiver s výkonnými reproduktormi a funkciou multicast, ktorá umožňuje takisto bezdrôtové pripojenie. Všetko je prepojené na online cloudové internetové služby. Učiteľ tak napríklad môže na konci hodiny všetko čo napísal, urobil a vložil na interaktívnu tabuľu exportovať do súboru, ktorý majú žiaci k dispozícii kedykoľvek a kdekoľvek. Nepotrebujú sa teda zdržiavať diktovaním a písaním poznámok.

Vybavenie a nábytok

ImageTechnológie tvoria iba jednu z častí FUTURE CLASS. Druhou nemenej dôležitou je nábytok a vybavenie triedy. Trieda, rozdelená na zóny, nemá klasické lavice a stoličky. K dispozícii sú variabilné stoly nastaviteľné do rôznych zoskupení. Prísnym kritériám podliehal aj výber stoličiek. Žiaci spoločne spísali požiadavky, ktoré by mala podľa nich školská stolička spĺňať. Predel dvoch zón tvorí nábytok (otvorená polica/knižnica), alebo zmena farby či materiálov podlahy (farebný koberec, plávajúca podlaha). Súčasťou sú aj encyklopédie a knihy ako zdroj vyhľadávania informácií. Okrem klasických stoličiek je v relax zóne aj pohovka a sedacie vaky. Steny a priestor medzi oknami je obložený drevom a ukrýva stovky metrov kabeláže, ktorá tak nikde nepôsobí rušivo. Na výbere farieb, materiálov aj vybavenia sa aktívne podieľali aj žiaci. Dokonca mesiac vyrábali aj akustický dufúzor, ktorý je na strope a slúži na zníženie hluku v triede. Súčasťou triedy je aj vertikálna kvetinová stena. Ergonomicky je upravený aj priestor pre učiteľa. Špecialitou sú napríklad hodinky, ktoré sa pri zvýšenom hluku rozsietia.

Naše skúsenosti a prax

ImageAj keď tento projekt/vízia je spoločným dielom žiakov a jedného učiteľa, škola má pomerne veľké skúsenosti s realizáciou projektov. V minulosti sme realizovali dva veľké projekty z ESF, ktoré sme si sami vypracovali. Písali sme ich pre seba, nepísala ich žiadna firma pre svoj zisk. Tak sa nám podarilo v škole vybudovať to, čo nám reálne chýbalo a čo sme potrebovali. Bohužiaľ eurofondové výzvy mali mnohé obmedzenia, nedali sa nakupovať zariadenia, nábytok, či drahšie kapitálové vybavenie. Nebojíme sa ani dobrovoľníckej práce. Keď sme sa v mestských novinách dočítali, že všetky školy prešli rekonštrukciou a všetky práce sú úspešne ukončené a zároveň sme videli, že v škole nám opadáva omietka, nábytok si pamätá obdobie socializmu a nefunguje množstvo iných vecí, rozhodli sme sa, že si školu zrekonštruujeme svojpomocne. Brigádami ako kedysi, s materiálom od sponzorov. Ako to vyzeralo a aký výsledok to prinieslo, si môžete pozrieť na nasledujúcom videu. Ľudia v ňom sú učitelia, rodičia, žiaci, manželia, riaditeľ, aj jeho zástupca.

Copyrights © 2014 - 2018 & All Rights Reserved by zsphorova.sk